Активне використання генераторів не призведе до дестабілізації паливного ринку

06 Січня 2023
Share on social media

Використання електрогенераторних установок (ЕГУ), кількість яких стрімко збільшилась унаслідок масованих ракетних атак росіян на енергосистему України, не потягне за собою дестабілізацію ринку у вигляді дефіциту чи зростання цін. Такого висновку дійшли експерти Консалтингової групи «А-95» за результатами  спеціального дослідження, яке було проведено на замовлення Федерації роботодавців транспорту України.

Згідно з оцінкою експертів, у жовтні-листопаді 2022 р. спостерігався сплеск попиту на бензин для ЕГУ, проте його обсяг не перевищив 6% ринку, або 7-12 тис. т на місяць. У свою чергу «генераторний» попит на дизпальне оцінюється максимум на рівні 60-65 тис. т, що становить 10-11% від загального обсягу споживання у країні.

«Проведене дослідження й низка інтерв’ю з операторами ринку показали, що обсяг споживання пального генераторами в Україні хоч і збільшився, але не настільки, щоб радикально вплинути на ситуацію із постачанням і призвести до дефіциту пального в країні»,  — зазначає експерт Консалтингової групи «А-95» Артем Куюн.

*- Джерело: Консалтингова група «А-95», опитування учасників ринку, грудень 2022червень 2023 – прогнозні дані

На основі спостережень за споживанням у жовтні-грудні 2022 року було спрогнозовано максимальні обсяги «генераторного» споживання у першій половині 2023 р..

«Цей прогноз базується на припущенні, що упродовж першого півріччя 2023 року обмеження енергопостачання, які ми спостерігали у листопаді-грудні й які були досить жорсткими, будуть такими самими», – каже Артем Куюн.

Якщо ситуація в електроенергетиці поліпшиться, слід очікувати суттєвого скорочення попиту на пальне для генераторів.

У разі ж сценарію блекауту аналітики «А-95» прогнозують збільшення попиту з боку власників електрогенераторів до 20 тис. т бензину й 100 тис. т дизпального на місяць.

«Ми не бачимо тут проблеми. По-перше, ринок має потенціал збільшення постачання майже на всіх напрямках. По-друге, у разі погіршення ситуації з централізованим електропостачанням вочевидь буде зменшуватись промислова й бізнес-активність, відповідно, падатиме й споживання пального», — вважає Артем Куюн.

Також не матиме «генераторний» попит впливу й на ціни. Згідно з висновками дослідження, ключовими елементами ціноутворення на нафтопродукти в Україні є зовнішні чинники, зокрема світові котирування на нафтопродукти. Вони, у свою чергу, найближчим часом залежатимуть від перебігу трансформації системи нафтопродуктозабезпечення Європи внаслідок антиросійських санкцій. Серед інших чинників – «паливні» податки й курси основних валют.

«Якщо ціни й змінюватимуться, то не через використання генераторів», – резюмували у Консалтинговій групі «А-95».

Останні новини
Ще 5,5 млн на оборону країни
Більшість прибутку від конференції Petroleum Ukraine 2023, а саме 5,5 млн грн, Консалтингова група «А-95» спрямує на підтримку військових
24 Липня 2023
«Гештальт Груп»: 10 років з Petroleum Ukraine!
Страхова компанія «Гештальт Груп» виступить страховим партнером міжнародної конференції Petroleum Ukraine 2023, яка відбудеться у Варшаві...
16 Червня 2023
Слідкуйте за оновленнями програми і дізнавайтеся новини першими!